|
BEZROZUMU.CZ
Přijdete ráno na zastávku MHD a tam stojí opuštěný autobus a na dveřích září cedule: „BEZ ŘIDIČE - Odvezte se sami a neplaťte zbytečně za lístek!“ Po chvilce váhání si řeknete, že ono to nebude tak těžké, sednete za volant a vyrážíte do ulic. 
Přijde vám to jako nesmysl? Mně také.
Ovšem úplně stejným dojmem na mně působí i jedna reklamní kampaň, kterou jste možná také zaznamenali, nabádající vás k tomu, abyste si prodali svou nemovitost sami bez pomoci odborníků. Přitom běžní lidé mají v naprosté většině pouze mlhavé povědomí, co všechno takový obchod obnáší, a mají v tomto směru obvykle nulové či jen minimální zkušenosti. Vždyť kolikrát za život člověk prodává dům nebo třeba byt? Jednou, dvakrát? Ale co, vždyť ono to nebude tak těžké, podsouvá vám tak trochu „bezrozumně“ reklama. Co vám už bohužel reklama nesdělí, je fakt, že jako tzv. samoprodejce využívající jediný inzertní server oslovíte pouze zlomek potenciálních zájemců ve srovnání s kvalitním (zdůrazňuji KVALITNÍM) profesionálem. Ten dokáže inzercí až na několika desítkách inzertních serverů a prostřednictvím dalších nástrojů oslovit celý trh, systematicky s poptávkou pracuje a zájemce o nemovitost prověřuje, a to po stránce finanční i po stránce celkové solidnosti. Díky tomu také téměř vždy dokáže prodat za vyšší cenu než majitel sám. V dané kampani také chybí upozornění na co vše máte pamatovat – např. že za chybějící údaj o energetické náročnosti vám hrozí výrazný finanční postih. Nehledě na to, že sdělení reklamy vás jako majitele nemovitosti v podstatě žene do náruče různých podvodných „zájemců“, pro které je právě člověk bez znalostí a zkušeností ideální kořistí. Snadno se Vám pak může stát, že se jako prodávající majitel nakonec stanete nedobrovolnými členy pomyslných klubů beznemovitosti.cz a bezpeněz.cz. A jak se tedy zachovat při prodeji nemovitosti? Jednoduše, spojte se se zkušeným profesionálem! Výběr na trhu je pestrý a není takový problém oslovit třeba i několik specialistů, nechat si od nich prezentovat jejich služby a pak si vybrat toho, který Vám nabídne (a nebojí se také smluvně garantovat) ten nejlepší servis. Dobrým vodítkem je např. členství v Realitní komoře ČR, absolvovaná certifikace, reference apod. Takto prodáte svou nemovitost opravdu dobře, bezpečně a srozumem(.cz).
Mgr. Roman Seidl
RKČR
|
|
|
Jak postupovat při prodeji nemovitosti
Příprava nemovitosti k prodeji Mnozí kupující dají na svůj první dojem a uvidí-li zanedbanou nemovitost, připravte se na to, že buď se rovnou otočí a odejdou, nebo možná budou trvat na slevě z prodejní ceny. „Zcela jiného prvního dojmu však můžete dosáhnout, když nemovitost uklidíte, odstraníte zbytečné a nepotřebné věci”
Kvalitní fotografie Ať už nemovitost prodáváte sami, nebo s realitní kanceláří, nechte ji dobře nafotit. Čím více uklizený byt a méně věcí na poličkách, tím lépe bude interiér na snímcích vypadat. Můžete využít i služeb profesionálního fotografa. Byt byste měli také odosobnit, jedině tehdy začnou zájemci uvažovat o bytě na fotce jako o svém vlastním budoucím domově a naplní ho svými sny a představami.
Výběr správného makléře Sami nikdy nezajistíte takovou propagaci prodeje jako s renomovanou realitní kanceláří. Podle referencí si vyberte makléře, který se vám bude opravdu věnovat. Můžete mu nemovitost svěřit i exkluzivně, protože na kupující nepůsobí příliš důvěryhodně, když vidí jeden byt nebo dům v nabídce více realitek.
Otevřený přístup a ochota poskytnout pravdivé informace Vaše protistrana férový přístup rozhodně ocení. „Mějte připraveny údaje a kontakty, které budou kupujícího zajímat. Vyúčtování nákladů za energie, u starších domů například revize komínů či zdroje ohřevu vody”
Správný odhad tržní ceny Jak nastavit správnou cenu se můžete inspirovat například v inzerátech na internetu či v tisku.
Vyjednávání o ceně Ve chvíli, kdy si se zájemcem o vaši nemovitost tzv. sednete, je na řadě vyjednávání o výši konečné ceny. Připravte se na to, že kupující bude nejspíš tlačit na to, abyste ještě nějakou tu korunu slevili. Pokud z vašeho postoje vycítí nejistotu, je dost pravděpodobné, že slevy nejspíš dosáhne.
Kdy obdržíte peníze Mnoho lidí kupuje nemovitost a zároveň prodává tu svoji. Takové obchody někdy připomínají akci "kulový blesk". „Ujistěte se, jestli zájemce disponuje financemi na úhradu kupní ceny nemovitosti nebo je dostatečně bonitním a dostane bez zbytečných odkladů hypotéku. Jinak vás může připravit o několik týdnů až měsíců marného čekání,”
Úschova kupní ceny Dokud nebudete mít peníze, není možné, aby se kupující stal vlastníkem nemovitosti. Kupující ale s tím nemusí souhlasit. Nejvhodnější je proto uložit peníze tzv. do úschovy. Využít můžete realitní kancelář, banku, advokáta či notáře.
Zkontrolujte hranice pozemku Zejména u starší nemovitosti zkontrolujte, zda hranice souhlasí se zakreslením v katastrální mapě. Doložte zájemci, že všechny stavby byly řádně zkolaudovány a zapsány v katastru. Pokud starší stavby zapsané nebudou, může mít kupující problém dostat hypotéku.
Průkaz energetické náročnosti
Pokud prodáváte dům, je vaší povinností opatřit si tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Musíte jej mít už při samotném nabízení nemovitosti, v opačném případě hrozí pokuta až 100 tisíc korun. U bytu jej můžete nahradit vyúčtováním energií za poslední tři roky po sobě.
|
|
 | Loading… |
     |